Rafael Nadal zdobywa swoje 22. trofeum Wielkiego Szlema

Hiszpan Rafael Nadal przeszedł do historii, wygrywając ponownie Roland Garros i stając się 22-krotnym zwycięzcą Wielkiego Szlema. Nadal ma teraz dwa zwycięstwa w GS więcej niż Serb Novak Djokovic i Szwajcar Roger Federer (obaj z wygranymi 20-20). Nadal grał w swoim 14. finale w Paryżu i wygrał wszystkie bez wyjątku.

Przeciwnikiem Nadala był Norweg Casper Ruud, któremu eksperci nie dawali większych szans. Najlepszym dotychczasowym wynikiem skandynawskiego tenisisty w turnieju Wielkiego Szlema był ośmiorundowy finał w ubiegłorocznym Australian Open.

Casper Ruud pokonał w półfinale Marina CilicaŹródło: AFP/Thomas Samson

Ruud i Nadal grali ze sobą po raz pierwszy na Roland Garros i innych turniejach.

Nadal rozpoczął finał, utrzymał swoje podanie, a następnie przełamał trzy razy z rzędu. Po tym zawodnicy znów zaczęli serwować, Nadal prowadził 4:1, potem 5:2, a ostatecznie zaserwował pierwszego seta przy stanie 5:3, wygrywając 6:3.

Na początku drugiego seta Ruud musiał natychmiast ratować break pointy, ale zrobił to trzykrotnie. Niedługo potem Nadal znalazł się w tarapatach po stracie swojego podania do nic, a po podwójnym błędzie Ruuda był już 3:1, który nie potrafił wykorzystać okazji, gdyż Nadal ponownie objął prowadzenie, a przy stanie 3:3 przejął serw przeciwnika i z 1:3 na swoją korzyść szybko odwrócił losy meczu na 5:3. Nadal nie musiał nawet serwować w tym secie, gdyż ponownie przejął serw przeciwnika, Nadal zdołał wygrać czwartego gema serwisowego i zgarnął drugiego seta 6:3.

Nadal również tym razem nie stracił piłki:

Po tym sukcesie Nadal mógł rozpocząć trzeciego seta, doprowadził do swojej gry serwisowej, potem znów odebrał Ruudowi serw, następnie przy stanie 3:0 Hiszpan znów się przełamał, Ruud przełamał jego serw do zera.

Nadal wygrał wtedy dziewięć gemów z rzędu.

Nadal stosunkowo łatwo wygrywa 14. Roland GarrosŹródło: AFP/Thomas Samson

Hiszpan nie zwolnił tempa także w ostatnich minutach, wygrał kolejny gem serwisowy, by doprowadzić do stanu 5:0, a następnie ponownie odebrał Ruudowi serw i wygrał trzeciego seta 6:0.

Niespodziewanie jednostronny finał trwał 2 godziny 18 minut. Nadal może teraz pochwalić się rekordem 14-krotnych zwycięzców Rolanda Garrosa i 22-krotnych Wielkiego Szlema, a jego 92. trofeum w karierze, Puchar Muszkieterów, przyjechało z 2,2 mln euro (860 mln forintów).

Nadal króluje w ParyżuŹródło: AFP/Thomas Samson

Na co wielu czekało, Nadal powiedział po odebraniu trofeum, że chce kontynuować swoją karierę.